czwartek, 9 czerwca 2011

Tutorial nr 1 - robimy wykrój bluzki 137, kwartalnik 281

Witam serdecznie. Dzisiaj pokażę krok po kroku jak zrobić wykrój.


Zaczniemy od przygotowania niezbędnych rzeczy. Potrzebne nam będą: papier do wykroju, miarka ZK (Złotego Kroju), szpileczka, flamaster, kawałek korkowej podkładki, taśma klejąca (nie załapała się na zdjęcie ;)) i oczywiście wzór wykroju.1. Kładziemy papier na stole, przyklejamy do niego wzór wykroju, wkładamy pod spód korkową podkładkę. Szukamy na miarce nasz obwód biustu (w moim przypadku 100) i wbijamy szpileczkę przez otworek w miarce w krzyżyk na naszym wzorze wykroju.


2. Odczytujemy kolejno liczby znajdujące się wokół naszej części bluzeczki o po kolei zaznaczamy kropkami odmierzone odległości. Ja zaczęłam od górnej części i posuwałam się w prawo.
Przy rysowaniu kropek na razie nie należy zwracać uwagi na ich rozmieszczenie i kolejność. Trzeba po prostu przekręcać stopniowo miarkę i rysować kropki. Gdy dochodzimy do kropki 18,5 (po prawej stronie), to należy resztę kropek zrobić wg. wymiaru bioder  
3. I tym oto sposobem mamy wyznaczone wszystkie kropki. Ponumerowałam je od 1 do 13, aby było lepiej widać.


4. Najpierw połączyłam kropki 1 i 13 linią prostą


5. Następnie przystawiamy krzywik od 1 do 3 i łączymy

6. Tak samo kropki od 3 do 5
7. Liniami prostymi łączymy ramię 5 i 6, oraz 6 i 7 (bez zdjęcia).
8. Kolej na podkrój pach. Łączymy linią 7-8-9.
9. Następnie lekkimi łukami łączymy 9-10, 10-11-12, oraz dół 12-13. I mamy gotowy narysowany wykrój (połowy) przodu.


10. Rysujemy teraz odszycie dekoltu. 
Wersja I: Zaznaczamy 3 cm od punktu 1 i od punktu 5, oraz kilka punktów od linii dekoltu. Łączymy narysowane punkty.
Wersja II: Bierzemy cyrkiel (najlepiej niezbyt ostry ;)), ustawiamy go na szerokość 3 cm i ostrym brzegiem przejeżdżamy po narysowanym dekolcie - rysując jednocześnie linię odszycia (tu na zdjęciach tak rysowałam odszycie tyłu).
11. Kolejnym krokiem jest narysowanie odszycia jako osobnej części. Bierzemy kawałek papieru, przykładamy do tego narysowanego i odrysowujemy.

12. Rysujemy jeszcze odszycie dołu bluzki. Ponieważ będzie ona szyta z dzianiny ładnie wygląda podszycie dołu 4-5 cm od dolnej krawędzi. Dlatego rysujemy na dole wykroju przedłużenie bluzki (ja dałam 5 cm) i łączymy linie.
13. Wycinamy wykrój przodu, tyłu i odszycia dekoltu. Następnie zaginamy odszycie dołu wg. linii, zaznaczamy i odcinamy ten zaznaczony kawałek. Dzięki temu przy szyciu odszycie doskonale pasuje (nie jest za szerokie) :).14. Tak samo robimy tył i mamy już wszystko.
Teraz zabieramy się za wycinanie, obrzucanie i szycie, ale .... to już za kilka dni :)

Mam nadzieję, że wszystko jest zrozumiałe. Jeśli nie to proszę pytać.
Wszelkie uwagi mile widziane :)
Zdjęcia powiększają się po kliknięciu.

Wszystkie zdjęcia są również dostępne w albumie Picasa: 


Pozdrawiam,
Wiola